تاویل و تعبیر ذهن

تاویل ذهن چیست؟

انسان وقتی میخواهد به ذهنش برود ، با این پدیده و کارکردِ ذهن روبرو میشود به نام تاویل .یعنی ذهن مدام در حال تاویل است . هیچ واقعیتی بدونِ گذشتن از کیوسکِ پلیسِ تاویل ، رد نمیشود .یا همان سانسور کننده ی تاویل ، رد نمیشود . همه چیز باید تاویل بشود .چطور تاویل بشود ؟ بر اساس آنچه آموخته است ،تجربه کرده است ،و آموزش دیده است .ما به یک بچه آموزش میدهیم که ببین ! اسمِ این استکان است و داخلش چای است و چای گرم است و میسوزاند و فلان و فلان …. کلمه ی سوزاندن ، استکان ، چای ، فلان و فلان … اول میگوییم جِززززز بچه میداند که اگر دستش را به آن نزدیک کند جززز میشود .بعد میداند که جزززز ، تاویلش میشود ؛ سوختن .

به این استوانه میگویند استکان .یا به زیریش میگویند نعلبکی . اینها را آموزش داده ایم .بچه به دنیا می آید یک چیزهایی را آموزش میبیند . پس در طول زندگی فقط این را آموزش ندیده ایم که !حالا پدر مادرمان عجله داشتند و زودتر یادمان دادند . اما بعدا یک چیزهایی را هم دوستان یادمان داده اند . تلویزیون یادمان داده
رسانه ها
تبلیغات
مجله ها
کتابهای درسی
کلمه ی معلم
ادیب
ادبیات
علوم
شاعر
شعر
ووو…..

در مطلبِ #من_خود_را_دیدم نوشته بودم که :
دوستان یا بچه های محله که از ما بزرگتر بودند و مراحلِ همین تاویل را بیشتر از ما یاد گرفته بودند داشتند به ما تاویلِ چهره هارا یاد میدادند میگفتند : دختر فلانی خوشگل است و دختر فلانی بدگل است .

قبل آن تاویل بلد نبودم و آنجا نوشته بودم که : عمه ، خاله و دایی میآمدند خانه مان مینشستند و هیچگاه با دیدِ تاویل نگاه نمیکردند . نمیدانستم که اصلا خاله ام خوشگل است یا دای ام خوشگل نیست .
اما وقتی رفتم کوچه ، همه ی اینها را یاد گرفتم که بخشی از جامعه است .
بعد دوستم گفت که این خوشگل است گفتم کجاش خوشگل است ؟ گفت این برآمدگی ، خوشگلیست
این کشیدگی ، خوشگلیست
این رنگ یعنی خوشگلی .

از کلاس خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *